Jak poprawnie ładować smartfona?
Wokół ładowania smartfonów narosło wiele mitów.
Wiele z nich pozostało nam z czasów, gdy po kupnie nowego telefonu, należało najpierw sformować (często określane błędnie formatowaniem) baterię. Jak zatem powinniśmy prawidłowo ładować nasze urządzenia?
![]() |
Ładowanie telefonu – o czym pamiętać?
W dzisiejszych czasach, gdy większość smarfonów ma wbudowane baterie bez możliwości ich samodzielnej wymiany, szczególnie istotne jest prawidłowe ładowanie telefonu.
Dzięki temu możemy znacznie wydłużyć żywotność ogniwa, a tym samym użyteczność naszego urządzenia.
1. Brak efektu pamięci nowych ogniw
Przede wszystkim musimy obalić pewien mit. Współczesne telefony nie posiadają już tzw. „efektu pamięci”, który dotyczył starszych modeli. Polegał on mniej więcej na tym, iż jeśli ładowało się baterię przed całkowitym rozładowaniem – zmniejszała się rzeczywista wydajność akumulatora. Przykładowo jeśli bateria była rozładowana w 85% i często na takim poziomie zaczynaliśmy ją ładować, to jej pojemność mogła się zmniejszyć o 15%. Na szczęście dzisiejszych akumulatorach ten problem został wyeliminowany.
2. Nie doprowadzaj do rozładowania telefonu
Co ciekawe, żeby wydłużyć żywotność ogniwa naszego smartfona powinniśmy ładować go wbrew wcześniejszym zasadom. Dzisiejsze baterie „lubią” częste, krótkie nawet tylko kilkuminutowe ładowanie. Należy przy tym pamiętać żeby nie rozładowywać jej do końca. Jeśli za każdym razem kończymy dzień z rozładowanym telefonem, po dwóch latach użytkowania nasz akumulator będzie zdecydowanie mniej wydajny.
3. Nie ładuj telefonu przez noc
Tak samo nie poleca się pozostawiania telefonu na całą noc podłączonego pod ładowarkę. Powoduje to tzw. „stres baterii”, gdyż cały czas akumulator jest pod napięciem. Oczywiście gdy osiągnie poziom 100% naładowania, system odcina zasilanie, ale po chwili gdy bateria odrobinę się rozładuje – znów zaczyna ładować. Nie powoduje to jej „przeładowania”, gdyż dzisiejsze telefony są na tyle inteligentne, że potrafią odpowiednio zarządzać energią. Efektem ubocznym jest jednak wydzielanie ciepła, które w większych dawkach i częstotliwości jest niezdrowe dla akumulatora.
4. Nie musisz ładować baterii telefonu do pełna
Co istotne, warto odpuścić sobie każdorazowe ładowanie akumulatora do 100%. Lepsze efekty uzyskamy ładując telefon w przedziale przykładowo od 20% do 80%. Oczywiście raz na jakiś czas warto naładować ogniwo do pełna. Czasem jednak trudno o dostęp do gniazdka aby doładować nasze urządzenie. Dlatego w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się powerbanki.
5. Uwaga na temperaturę!
A co z szybkim ładowaniem?
Generalnie ta funkcja na pewno jest wygodna. Niestety w wielu wypadkach ze względu na generowanie wyższego napięcia powoduje dość znaczne rozgrzanie się naszej baterii w smartfonie. A – niestety – współczesne akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego warto korzystać z szybkiego ładowania tylko wtedy, jeśli rzeczywiście jest to konieczność. Z tego samego względu warto chronić nasz telefon przed mocnymi promieniami słońca, a także przed mrozem. W zależności od pory roku zwracajmy na ten szczegół uwagę i latem nie zostawiajmy urządzenia na słońcu, a zimą na mrozie.
6. Unikaj niefabrycznych ładowarek
Zwracajmy także uwagę, na to czym ładujemy nasze telefony. Warto używać markowych ładowarek dostarczonych wraz ze sprzętem. Jednak nie zawsze tanie zamienniki muszą być gorsze, jednak ryzyko uszkodzenia akumulatora z powodu ich korzystania jest wysokie. Wbrew pozorom ładowanie to dość skomplikowany proces. To samo tyczy się tanich powerbanków. Jeżeli chcemy zadbać o dłuższe życie naszych smartfonów, warto wziąć pod uwagę tych kilka zasad dotyczących ładowania. Szczególnie w czasach, gdzie aby wymienić akumulator, trzeba całe urządzenie oddać do specjalistycznego serwisu.